אחי, יש מצב שאתה מכור לגראס?

אנשים רבים נוהגים לעשן קנאביס, או לצרוך אותו באמצעות עוגיות או כל מיני צורות אחרות. מעשני הגראס נהנים מתחושת ה‘היי' ומצב רוח טוב, והעישון  מלווה מפגשים חברתיים.

זה לא מזיק, ואפילו נותנים אותו לחולים…. תנו לנו לחיות בשקט וליהנות… רבים מרגישים כך ומדובר בתופעה חברתית שכיחה מאוד, הקנאביס הוא חלק מהתרבות שלנו והוא זוכה ללגיטימציה גדולה בציבור. אז בבקשה אל תספרו לנו על התמכרות לגראס ובטח שלא גמילה מגראס – אפשר להפסיק מתי שרוצים…

לא באנו בשביל להרוס לכם את החגיגה. אנו באמת מבינים אתכם ומכירים את התחושה הנעימה והמרגיעה שאתם חווים בכל פעם שאתם מדליקים את הג‘וינט. אבל האם אתם עדיין נהנים מעישון הגראס כמו פעם?

או שזה פשוט הפך להיות חלק בלתי נפרד מהשגרה שלכם? נכון… אתם יכולים להפסיק מתי שרוצים, אבל האם העמדתם זאת למבחן או שאתם נחרדים אל מול קערת הקססה המתרוקנת? האם החיים שלכם מתקדמים או שאתם צועדים במקום?

באמת שלא באנו להטיף לכם, ולא באנו לשלוח אתכם לגמילה מקנאביס;  בסך הכל אנחנו לטובתכם. ההחלטה האם להפסיק לעשן קנאביס היא רק שלכם. באנו לעזור לכם בשני דברים, האחד הוא להביא בפניכם את המידע שיעזור לכם לשאול את עצמכם האם אתם מכורים לקנאביס, והדבר השני זה להגיד לכם שניתן לקבל עזרה בגמילה מסמים.

איך לדעת האם אני מכור/ה לקנאביס?

השאלות הבאות יכולות לעזור לכם לזהות האם ישנה בעייתיות בדפוסי השימוש שלכם בקנאביס:

  • בהשוואה ליום שבו התחלתם לעשן, האם כיום אתם צורכים יותר קנאביס?
  • האם ברגע מסוים הייתה לכם כוונה להפחית או להפסיק, אך בסופו של דבר עישנתם את אותה הכמות או יותר?
  • האם המחשבה שתתקעו בלי חומר גורמת לכם לעצבנות, לחץ או חוסר שקט?
  • האם עישון גראס נוכח בכל הפעילויות שפעם הייתם עושים ללא עישון?
  • האם אתם מוציאים על קנאביס יותר ממה שהייתם רוצים להוציא?
  • האם ללא עישון גראס אתה מרגיש שעמום וחוסר עניין בכל פעילות?
  • האם דחית או לא ביצעת מטלות ותכניות בעקבות העישון?

תשובות חיוביות לשאלות הללו יכולות להיות אינדיקציה לכך שאתם סובלים מהתמכרות לקנאביס. אחוז מסוים מהמשתמשים בקנאביס מגיעים למצבים אלו בהם הפעילות המהנה בתחילתה הופכת ליחסי תלות בעייתיים.

בניגוד למיתוס כי ניתן להפסיק מתי שרוצים, בפועל זה דורש מאמץ; גמילה מקנאביס מלווה בתסמינים רגשיים ואף גופניים, וישנם רבים הפונים לעזרה.