גמילה מקנאביס – מדוע זה כדאי ואיך עושים את זה?

מרבית המדינות בעולם רואות בצמח הקנאביס תוצר שהוא מחוץ לחוק. הבסיס לראייתם זו היא שעישון קנאביס גורם לאדם שמעשן אותו תופעות לא טובות ולא רצויות הן ביחסים בין אישיים, הן במקום העבודה שלו ועוד. כמו כן, השימוש הקנאביס לא פעם פוגע בבריאות המשתמש בו ובבריאות הסביבה שלו. כמובן שהקנאביס יוצר גם מעמסה כספית הן על מערכת הבריאות והן על המעשן עצמו.

מדוע כדאי להיגמל מקנאביס

ישנם לא מעט עדויות וסימנים אשר מעידים על כך שככל שהאדם צורך קנאביס זמן רב יותר וככל שהוא צורך אותו במינון גבוה יותר, כך התלות שלו בו תהיה משמעותית יותר. התלות של האדם קנאביס, מתרחשת במקביל לפגיעה ביכולת הזיכרון של האדם, לכושר הלימוד שלו ולפונקציות קונטיביות ואינטלקטואליות רבות. מה שגורם לכל הפגיעות הללו הם החומרים הפעילים  בקנאביס אשר נפלטים אל גופו של האדם כאשר הוא מעשן את הקנאביס.

ישנם מחקרים המעידים כי נשים המשתמשות מקנאביס סובלות מתופעות לוואי חמורות ומהירות יותר מגברים אשר משתמשים בקנאביס. השפעת החומרים הפסיכואקטיביים המצויים בקנאביס תלויה מאוד במשך השימוש של האדם בסם זה. כיום, לא ידוע מהו סף משך השימוש בסם ומהי הרמה הכוללת שלו אשר בגינם הסם ישפיע על האדם. כל השינויים שעלולים להתרחש בגופו ובנפשו של האדם בשל שימוש בקנאביס והתלות שבו, הם בהחלט סיבות מספיק טובות בכדי להפסיק לעשן אותו ולהתחיל בתהליך גמילה.

גמילה מקנאביס – האם זה קשה?

עישון קנאביס לאורך זמן עלול לגרום לתהליך גמילה קשה מאוד לאדם המעוניין להיגמל ממנו. עבור חלק מהמשתמשים בסם מדובר על גמילה כמעט בלתי אפשרית. כאשר המשתמש בקנאביס מעשן במקביל גם סיגריות רגילות, הרי שמדובר בתלות כפולה שהופכת את תהליך הגמילה למורכב וקשה אף יותר. ניסיונות גמילה מקנאביס לרוב יהיו מלווים באי שקט, אגרסיה והתפרצויות זעם מצד האדם. כמו כן, לא פעם האדם המצוי בתהליך גמילה יסבול מאובדן תיאבון, מצב רוח דיכאוני, כאבי בטן, רעד ועוד.

עבור אנשים שמעשנים רק קנאביס רפואי ללא סיגריות, תהליך הגמילה יהיה קל יותר. אולם, עבור אותם אנשים המעשנים במקביל לקנאביס גם סיגריות, תהליך הגמילה יהיה ארוך ומורכב יותר ותופעות הלוואי יהיו קשות יותר. על מנת להקל על האדם בתהליך הגמילה, חשוב מאוד לעבור בהתחלה לעישון קנאביס רפואי שאיננו מכיל טבק ולאט לאט, להתחיל להימנע גם מעישון של קנאביס זה. חשוב שהגמילה תתבצע באמצעות ליווי של אנשי מקצוע מתאימים.